Diş hekimleri muayenehaneleri neden tehlikeli sınıfta yer almaktadır?

Diş hekimleri muayenehaneleri neden tehlikeli sınıfta yer almaktadır?

Her ne kadar diş hekimleri muayenehaneleri dışarıdan bakıldığında tehlikesiz olarak görünsede, iş güvenliği uzmanı olarak işin içine girdiğimde işin aslının öyle olmadığını gördüm. Bana göre tehlikeli yerlerin başında gelmektedir. Neden mi? En başta hasta koltuğuna oturduğunuzda görüyorsunuz ki tükürük yolu ve kan yolu ile bulaşan bir çok hastalık çalışanı beklemektedir. Yani biyolojik riskler (mikroorganizmalar, hücre kültürleri ve insan endoparazitleri.) Bunlar çalışanda hemen yada yıllar sonra ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklara (Hepatit B, Hepatit C, Tüberküloz, HIV) sebep olurki bunun da adı meslek hastalığıdır. Örneğin çalışanın eline iğne battığı zaman çalışan bunu önemsemez ise Hepatit B aşısıda yoksa vay haline geçmiş ola.. Şanslı ise ilk battığında bir şey olmadan kurtulur ama şanssız ise hemen yada sonradan ortaya çıkacak meslek hastalığı onu bekler. O yüzden her zaman diyoruz ki sağlık çalışanları işe başlamadan önce eliza testlerini yaptırmalı ve Hepatit B aşısını mutlaka vurdurmalıdır. Kişisel koruyucu donanımlarını mutlaka kullanmalıdır.

Peki sadece diş hekimleri muayenehanelerindeki tehlike bunla sınırlımı kalıyor? Tabii ki kalmıyor. Birde basınçlı bir ekipman kompresör var ki patlasa yandık. Ancak, önlemi alındığında yani yılda birkez periyodik bakımı yapıldığında birde metal kafes içerisine alındığında herkesi kurtarmış oluruz.

Bunlara ek olarak yangın söndürme tüpünün olmaması,sigorta panosunda kaçak akım rölesinin bulunmaması,duman dedektörünün takılmaması vs. gibi önlemler alınmadığı takdirde bir çok risk ortaya çıkar ve bu riskler çok ciddi iş kazalarına sebep olabilir. Her zaman önlemleri alıp sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmalıyız.

 

Zahide ERDAĞI

İş Güvenliği Uzmanı