Az Tehlikeli Sınıfta İş yerim Temmuz 2017 de Hizmet Almalımıyım ?

         Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2017’de kişi sayısına bakılmaksızın iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma yükümlülüğü başlıyor.

         Tehlike sınıfınızı öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Tehlike Sınıfları tebliğine nace kodunu girerek bakmanız gerekmektedir. Site içerisinde tehlike sınıflarına bakarak bunu öğrenebilirsiniz. 10 kişiden az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin ÇSGB ile protokol imzalayan açık öğretim fakültesinden sertifika almak koşuluyla işe giriş sağlık muayeneleri haricinde kendi işyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini kendileri de yürütebilmektedir. İşyeri sahibi ya da vekili bu işi yürütebiliyor. Sorumluluk almak istemeyen ki özellikle karşılaştığımız bina, site ve benzeri yöneticiler ortak sağlık güvenlik biriminden hizmet alıyorlar.

           Ortak sağlık güvenlik birimleri çalışma sosyal güvenliği bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Çalışacağınız ortak sağlık güvenlik birimlerinin yetki belgelerini isteyiniz. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin atamalarını isgkatip üzerinden edevlet şifresiyle yapılmaktadır. İşveren olarak hizmet alıp almadığınızı atamaların kontrolünü yapmak işverenin sorumluluğundadır. Atamalar yoksa hizmet almıyorsunuz anlamına gelir ki bu durum size para cezası olarak dönebilir. Bundan dolayı güvendiğiniz hizmetinde aksama yaşamayacağınız bir OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) ile çalışmanız doğru karar olacaktır.

             Hizmet almayan İşyerleri bir çok farklı şekilde idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilir. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile yapılan sözleşmeler İSG-KATİP üzerinden online olarak takip edilip hizmet almayan işyerlerine ceza yazılabilir. Yani işyerine bir müfettiş gelmese bile online takip ile ceza uygulanabilir.

             2017 yılında yüzde 3,83 geçen yıla oranla artışla ceza miktarları belirlendi. Örneğin 10 dan az çalışanlı bir işyeri için risk değerlendirmesi yapmamak 6083 TL,İş güvenliği uzmanı bulundurmama 6760 TL ,  işyeri hekimi bulundurmama cezası 6760 TL ve yaklaşık yine 32 farklı olaydan çeşitli cezalara maruz kalabilir.

 

Koray Seven

A Sınıfı İş güvenliği Uzmanı