1 Temmuz 2016 Az Tehlikeli İşyerlerinin Hepsi Kanun Kapsamında

1 Temmuz 2016 Neler Değişiyor...

ilk defa müstakil bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hazırlandı ve 30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.İş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu, iş yerlerinin tehlike sınıflarına ve çalışan sayısına göre belirlendi.

Tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinin tamamında,

Az tehlikeli iş yerlerinden ise 50 ve üzeri çalışanı olan iş yerleri için hâlen yürürlükte bulunuyor.

1 Temmuz 2016’da tamamı yasa kapsamında

50’den az çalışanı olan (1-49 arası) az tehlikeli iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşları için hizmet alma zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da başlıyor.

İş yerinizin tehlike sınıfını biliyormusunuz?

İşverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu açısından bilmeleri gereken en önemli konuların başında, iş yerlerinin hangi tehlike sınıfına girdiğidir. Çünkü İSG mevzuatında iş yerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılıyor. Tüm iş yerlerinin tehlike sınıfları ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde yer alıyor. Örnek verecek olursak, bakkallar, marketler, büro iş yerleri, ekmek fırınları, terziler, lokantalar ve oteller az tehlikeli kapsama giriyor.

http://www.alkimosgb.com/tehlike.php

Cezası aylık 13022 Türk lirası

50’den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde 1 Temmuz 2016 itibariyle iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmemesi hâlinde 13 bin lirayı geçen idari para cezası uygulanıyor. Bu durumda;

İş güvenliği uzmanı görevlendirilmemesi hâlinde her ay için 6.511 TL

İş yeri hekimi görevlendirilmemesi hâlinde her ay için 6.511 TL
olmak üzere aylık 13.022 TL ceza uygulanacak. Söz konusu ceza tutarı, görevlendirmenin yapılmadığı her ay için ayrı ayrı uygulanacak.

 

Koray SEVEN

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı